Kendine Özgürleşmek” ne demek?

Oca 11, 2021 by Stars Talking in  Genel

Bu, benim gerçekten ve gerçekte yaşayabilmeye doğru yapılan yolculuğa verdiğim isim.

Kendine gel” derler ya hani, bu şuurumuzu yitirdiğimiz zannedildiğinde bize verilen bir uyarıdır. 

Peki ya, her daim şuursuz isek? 

Ya aslında her an, her olan an bize sesleniyorsa “Heeeey kendine gel” diye?

Gerçekten de kendimize gelmeye yapılan bir davet var hepimize sunulmuş olan ve sen duymayı seçene dek her an tekrarlanan. Üstelik son ana dek de tekrarlanacak olan. 

Ben bu daveti kabulden sonrasını yaşadım işte, ve yaşıyorum her an … ve işte bu yola, bu yolculuğa verdigim isim bu.

Kendine özgürleşmek; çok küçük yaşlarda zihnimin odalarında yazılmaya başlayan hikayelerle yaratılmış ve ben zannettiğim bir karton karakterin korku dolu, cansız, neşesiz, huzursuz, giderek daha nefessiz, limitli dunyasından çıkıp, Capcanlı kendi gerçeğimi keşfetmeye ve yaşamaya geçiş serüveni.  Bu, ancak o hikayeleri yazmış olan ve halen her an yazmaya devam edenden özgürleşerek olabiliyor, kendine varabilmek, kendini bulabilmek, kendini bilmek icin özgürleşiyorsun, kendine özgürleştiriyorsun.

Ben de o hikayeleri hep benim yaşamım zannetmişim. Hikaye anlatici zihnimle özdeşleşip kendimden gitmişim ve kendimi tamamen kaybetmişim. Bir hayal dünyasında, kendim sandığım bir karakterin korku, yokluk, endişe, acı, sevgisizlik, değersizlik, yetersizlik, çaresizlik dolu dünyasında dramlarla dolu bir sanal yaşamı biraz olsun düzeltebilmek için debelenmişim. Nefesim kesilmiş bu nafile çabada, giderek tükenmişim.

Ve çırpınamayacak halde kalakaldığım bir an, bir nefesin içinde bir fısıltı duymuşum en derinden:

“Var mısın?”

Hadi bir nefes, bir nefes daha, bir nefes daha… ve uyanan “Varım” diye haykıran her hücremle bilmişim:

Tek problem bu korkulu hayal dünyası imiş meğer. O hayal dunyasının kahramanını kendi gerçeğim zannetmişim.  Tek çözüm sıyrılıp bu hikayelerden kendime özgürleşmekmiş. Gerçekten yaşamaya başlayabilmekmiş. 

Kendine özgürleşmek, var mısın gerçekten yaşamaya diyen gerçeğe “Varım” diyerek ilk adımı atacağın o muhteşem yol imiş. Ne basitmiş, üstelik ah, ne basitmiş, yol her an önünde beklemekteymiş.

İşte bu yolda gerçekten nefes, bu yolda gerçek özgürlük ve bu yolda gerçek Aşk. Yaşam bu yolda. 

Yoksa….zaten yaşamda değilim, yokum, yoktum. 

Bir gün uyanıp, nihayet kendime özgürce kanatlandığımda başladı yaşam. 

Öyle güzel bir yerdi ki her geçtiğim, öyle güzeldi ki bu yolda her an, öyle muhteşemdi ki yürüyen, gerçeğim öyle benzersizdi ki ve etrafımda gördüğüm her uyuyan. Yine bildim, bunu “Ben de varım” diyecek herkese anlatmak, her bir adımda çözdüklerimi, bulduğum kısayolları, kestirmeleri, tuzakları aşma tekniklerini neden ve nasılları, en güzel manzara yerlerini göstermek, elele her biri için, her biri ile aynı yola bir daha bir daha çıkmak… İşte buydu benim bütün sevdam ve öyle de oldu, oluyor her an.

Yaşama sevinci…Sadece gerçekten yaşayanların tadabileceği bu muhteşem lezzet…nedir bilmek ister misin? 

Bırakalım hurafeleri, gerçek her an burada. Her bir nefes alış ve veriş arasında OLanda, ANda. Ama sen neredesin?

Gel, korku dolu zihnine anlayışla gerceği gösterelim, o hayal dünyasından adım adım sıyrılıp kendimize gelelim, kendimiz OLalım, nasıl olmayı seçeceksek her an. Yaşama kendi benzersizliğimizi sunalım. 

Hadi gel, duydun mu bak yine sesleniyor: “Var mısın?” 

Piraye Erdoğan ile ”Kendine Özgürleşmek”

Piraye Erdoğan

Yazar, Zihin Mimarı

View profile

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment *