Header Image

Taylan Kümeli

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı

KONUŞMA KONULARI

Dijital Çalışma Koşullarında Sağlıklı Beslenme
İyi Yaş Almak İçin Beslenme
En Kolay Zayıflama Metodları
Taylan Kümeli’den Vitamin, Mineral Kullanımı
Temel Beslenme İlkeleri
Beslenmemizi Nasıl Sadeleştiririz
İçeceklerin Hayatımızdaki Yeri ve Tarihçeleri
Fermente Besin, Probiotik, Prebiotik, Sinbiotik, Filizlendirme Tarzı Yeni Nesil Beslenme Nedir?
Vegan beslenmeye 360 Derece Bakış
İş – Yaşam Dengesinde Beslenme

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirdikten sonra, 1986-1988 yılları arasında ODTÜ Gıda Mühendisliği yüksek lisans programını bitirdi. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde yardımcı doçent oldu. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde doçent oldu. 2014 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ana bilim dalında profesör ünvanı aldı. Ayrıca Doğuş Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu. Amerikan Diyetisyenler Derneği (ADA), İngiliz Diyetisyenler Derneği (BDA), Avrupa Diyetisyenler Derneği (EFAD), Türkiye Diyetisyenler Derneği TDD ‘e üyedir.

Meslek hayatına başladığı 1986 yılından bugüne kadar çeşitli hastanelerde ve özel kliniklerde diyet uzmanlığı yaptıktan sonra, 1999’da kendi kliniği olan Taylight’ı açarak klinik diyetisyenliğe başladı. Kliniğinde hastalıklarda beslenme, zayıflama ve kilo alma, gebe-çocuk  beslenmesi ve fonksiyonel besinlerle beslenme konusunda hizmet vermektedir.  Beslenme konusunda 6 kitabı bulunan Kümeli, bugüne kadar 7 televizyon kanalında kendi adıyla programlar düzenlemiştir. Aynı zamanda haftada iki kez yayın yaptığı, ilgiyle izlenen bir youtube kanalı da mevcuttur. Sosyal medya hesaplarından “Taylan Kümeli’den Püf Lokmaları” başlığıyla her gün bilimsel bilgiler paylaşmaya devam etmektedir.

Yazılı basında, periyodik olarak yazdığı aylık dergiler ve her hafta yazdığı Sözcü Gazetesi yazıları ile yer almaktadır. Ülkemizde ve uluslararası platformlarda bilimsel konferanslara, söyleşilere ve workshoplara katılmaktadır. Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarına “Sağlıklı Beslenme” danışmanlığı vermektedir.  2017 yılının Nisan ayında Londra’da “Kids in the Kitchen” markasıyla 5-11 yaş grubu çocuklarına dramayla sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi amaçlayan bir oluşumu hayata geçirmiştir. Aynı oluşum Kasım ayı itibarıyla İstanbul’da da faaliyetine başlamıştır. Ayrıca, Taylight bünyesinde kurduğu Enlight Atölye’de “Sağlıklı Beslenme” ana başlığı altında butik workshoplar düzenlemektedir.