Header Image

Şule Güner

Gazeteci, Yapay Zeka ve Robotik Yazarı

KONUŞMA KONULARI

Yapay Zeka
Biyoteknoloji
Kentsel Mobilite
Tarım Teknolojileri

Yapay zeka ve robotik konularında uzman ve bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazardır. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlarda yazılarına devam etmektedir.

Türkiye’nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018’de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını incelemiştir. “Beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden” oluşan iki grupla yapılan anket sonuçlarında önemli bulgular tespit etmiştir. Buna göre; yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor ancak beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre, yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların “İnsan zekası mı, yapay zeka mı?” sorusuna cevabıysa, “insan zekası” şeklinde olmuş.

Şule Güner, kamuoyu araştırmalarına her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeye devam ediyor.

Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum.

Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı’nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu.