Header Image

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu

Gastroenterolog & Hepatolog

KONUŞMA KONULARI

Mutluluk ve Beslenme İlişkisi
Ruhsal ve Bedensel Sağlıklı Olmak ve Hastalıklardan Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
İkinci Beyin Bağırsaklar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İç Hastalıkları İhtisasını ve Gastroenteroloji Yan Dalını Türkiye’de tamamladı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri Missouri Eyaleti St. Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Merkezi’nde karaciğer çalışmalarına Prof. Dr. Brent A. Tetri ile devam etti.

Prof. Başaranoğlu “yağlı karaciğer ve metabolik karaciğer hastalıkları” biyolojisi ve tedavisi üzerinde 20 yıldan uzun süredir çalışmaktadır. Bu süre zarfında 100’den fazla yurt dışında basılmış peer-reviewed araştırma makalesine yazarlık yapmıştır. Ayrıca, New York’ta yağlı karaciğer hastalıkları üzerine bir kitap ve bir de kitap bölümü yayınlamıştır.

Bezmialem Vakıf Ünivesitesi (BAVÜ) Gastroenteroloji Hepatoloji Bölümü öğretim üyesi, BAVÜ Gastroenteroloji Enstitüsü müdür yardımcısı, Avrupa Yağlı Karaciğer Çalışma Grubu üyesi, Amerikan Karaciğer Dernek üyesi ve Avrupa Karaciğer Dernek üyesidir. “Gastroenterology”, “Hepatology” ve “American Journal of Gastroenterology” gibi bilimsel dergilerin yayın hakemliğine ek olarak yayın kurullarında da görev almaktadır.  Amerikan Karaciğer Hastalıkları Araştırmaları Derneğinden iki kez (1998/2002) ve Avrupa Karaciğer Cemiyetinden ise bir kez genç araştırmacı ödülü almıştır (2009).