Header Image

Doç. Dr. Ebru Güzel

Akademisyen, Yazar, İletişim Antropoloğu

KONUŞMA KONULARI

Toprağa Dönüş Hareketi

Güzelliğin Çirkin Yüzü

Tween Farkındalığı: Ne Çocuk Ne Ergen

Yetişkinleştirilmiş ve Cinselleştirilmiş Çocukların Paylaşımlarının İşaret Ettiği Tehlike: “Çocukluğun Yokoluşu”

Lisans eğitimini, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’nda, yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık ve Tanıtım Programı’nda gerçekleştiren Doç. Dr. Ebru Güzel, Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Antropoloji Bölümü’nde, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç’in danışmanlığıyla başlayan, “Kültürel Bağlamda Kadın ve Güzellik” başlıklı tez çalışmasıyla Doktora eğitimini tamamlamıştır.

Doç. Dr. Ebru Güzel 2018 yılından itibaren Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yeni Medya Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınları bulunmakla birlikte; güncel olarak Kırmızı Kedi Yayınları tarafından 2019 Mayıs ayında yayınlanan “Eşikteki Çocuk #tween” adlı kitabı kaleme almıştır. Akademik kariyer süreciyle eş zamanlı olarak gazete ve dergilerde yazılar yazmıştır. Cumhuriyet Gazetesi ve Hürriyet Gazetesi’nde hafta sonu eklerinde ve Spa & Wellness Magazin’de yazılar yazmıştır. Elele Dergisi’nde söyleşiler yapmış, Kelebek’teki “Halet-i Ruhiye” köşesini kaleme almıştır. Fashion TV Türkiye’de Etkinlik Müdürü ve Doğan-Burda Dergi ve Yayıncılık’ta proje müdürü olarak çalışmıştır.

2010 yılında 13 bölümden oluşan, SkyTürk televizyon kanalında, “Ben Amazonum” adlı programı hazırlamış ve sunmuştur. Birçok sosyal sorumluluk projesini yürütmüş ve görev almıştır. 2014 yılında Okan Üniversitesi’nde Meslek Başarı Ödül Törenini başlatmış, iki yıl düzenlemiş ve sunmuştur. Halen Fenerbahçe Üniversitesi’nde başlattıkları ve belediyelerle ortaklaşa yürüttükleri “Eko-Kadın Sürdürebilir Yaşam Projesi” ile “gıda israfı” farkındalığı ve “sıfır atık” hareketine destek vermektedir. 2019-Sürdürülebilir Yaşam Kongresi’ne katılan projeler arasında Eko-Kadın, Proje Teşvik Ödülü kazanmıştır.