Header Image

Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan

Tarihçi-Yazar-Akademisyen

KONUŞMA KONULARI

Modern Zamanlar, Değişen Beklentiler: Yarın Bize Neler Getirecek?

Sınırları Aşmak: Düşündüğümüz Kadar Yeniliğe Açık mıyız?

Öğrenmeyi Öğrenmek: Dijital Çağ’da Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Biz Geri Kalmadık Onlar İleri Gitti: Batı Neyi Doğru Yaptı?

Neden Kitap Okumuyoruz?

Kentler ve Kentleşmenin Tarihi

Seyahat ve Turizmin Tarihi

Bilim ve Teknoloji Tarihi

Yemeğin Tarihi

Kahvenin Tarihi: Kapitalizm, Kahvehaneler ve Aykırı Fikirler

Tarihte Para, Finans ve Ekonomik Krizler

Kaçınılmaz ama Beklenmedik: Dünden Bugüne Krizler ve Getirdiği Değişimler

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten (2003) sonra, aynı üniversitede Halil İnalcık’ın danışmanlığında yazdığı tez ile yüksek lisans diplomasını aldı (2006). Ardından Georgetown Üniversitesi Yeniçağ Avrupa Tarihi kürsüsünde yazdığı “Espionage in the 16th century Mediterranean: Secret Diplomacy, Mediterranean Go-Betweens and the Ottoman-Habsburg Rivalry” (OnaltıncıYüzyıl Akdeniz’inde Casusluk) başlıklı tez ile doktor unvanını aldı (2012).

Osmanlıca kaynakları Fransızca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca, Latince, Almanca, Katalanca, Portekizce ve Farsça kaynaklarla harmanlayan Gürkan’ın Türkçe, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve Almanca makaleleri ve Sultanın Casusları (2017, Macarca terc. 2020) ve Sultanın Korsanları (2018) adlı iki incelemesi bulunmaktadır. Popüler okuyucuyu hedef alan üçüncü kitabı Bunu Herkes Bilir 2020 Şubat’ında Çok Satanlar’da bir numaraya yerleşmeyi başarmıştır. Ottoman History Podcast’ın kurucu editörlerinden biri olan Gürkan, aynı zamanda Netflix’teki Rise of Empires (2020) başta birçok tarihi dizide danışmanlık yapmıştır.

Doç. Dr. Gürkan’ın akademik kurumlarca verilmiş üç adet ödülü bulunmaktadır. 14. Kadir Has Ödülleri’nde Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’nün yanısıra, 2018 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü’ne layık görülmüştür. Gene aynı sene Sultanın Casusları adlı kitabı Türkiye Bilimler Akademisi Bilimsel Telif Eser Ödülü’nü almıştır.

Fransız İhtilali’nden Caz Tarihi’ne, Hümanizma ve Rönesans’dan Coğrafi Keşifler’e, Kadınların Tarihi’nden Salgın Hastalıklar’a, Sinema Tarihi’nden Kapitalizm’e birçok değişik konuyu ele aldığıOlmaz Öyle Saçma Tarih ve Bunu da mı Bilmiyorsun programlarındaki dinamik ve esprili üslubu ile özellikle genç kuşakların ilgisini çekmeyi başarmıştır.