Header Image

Barış Güleç

İletişimci, Konuşmacı Koçu, Hikaye Tasarımcısı

KONUŞMA KONULARI

Yaratıcı Yazarlık

Yaratıcı Konuşma

Hikaye Tasarımı

Barış Güleç 1979 yılında Istanbul’da doğdu. Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve UÜ İİBF İşletme bölümünü bitirdi. Akademik hayatını, İstanbul Okan Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı ve AÜ Felsefe Bölümü‘nde devam ettirdi.

1999 yılında reklamcılığa başladı. Farklı ajanslarda kreatif yönetmen olarak çalıştı. Coca Cola, Bosch, Çilek Mobilya, Kabe Vakfı (Mekke) vs gibi önemli marka ve kurumlara profesyonel destek sağladı.

2005 ve 2006 yıllarında uluslararası (photo.net) fotoğraf ödülleri kazandı. Görsel İletişim Tasarımı & Markalaşma & Pazarlama hakkında çeşitli üniversitelerde seminerler verdi.

2006-2012 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde Kültür
Sanat Direktörlüğü yaptı. Uluslararası ve ulusal bir çok sosyal proje/etkinliğin gerçekleşmesini sağladı.

2011 yılında Louvre Müzesi – Paris için Bursa Ulu Camisini fotoğrafladı.
2012 yılında Lyon Saint-Romain-en-Gal Müzesinde “Mukayeseli Doğu ve Batı Sanatları” üzerine konuk konuşmacı olarak davetliydi.

Dreamer (2014) ve Rika (2015) ve şirketlerinin kurucusu olarak görevinde bulundu. 2015-2018 yılları arasında Arap – Türk İş Adamları Derneği (ATBA) Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Bu dönemde özellikle uluslararası alanlarda iş ve sosyal projelerini başarı ile yürüttü. Uluslararası ticarette ortak bir dijital dil oluşturarak ticari maliyetleri aşağı çekerken iş hacmini artıran “ehlibussiness” iş fikri ile uluslararası arenadan melek yatırımcı desteği aldı.

Mekke’de ilk defa açılacak yerleşik müzenin konkurunda İngiliz ve İtalyan rakiplerinin önüne geçerek ve stratejik ve mimari fikirleri, inşa edilmek üzere kabul edildi.
Kabe’nin tüm medya ve sosyal işleri ile ilgili olan en büyük vakfının kurumsal kimliğini yenilemiş ve görsel anlamda (Gloryfying Holy Mosque – Ta’ziymel Beled-il Harâm) danışmanlık vermiştir.

Çeşitli radyolarda Müzik ve Edebiyat ile ilgili uzun süreli yayınlar düzenlemiş, ulusal televizyonlarda bu konular özelinde programlara konuk olmuştur. Onlarca etkinliğe, ilgi alanındaki konularda konuşmak üzere katılmış olan Güleç, kurum ve kişilere; etkili konuşma, algı ve yaratıcı hikaye tasarımı, marka danışmanlığı ve konumlandırma, fotoğraf ve video prodüksiyon hizmeti vermeye devam etmektedir. Görsel sanatlar, kreatif pazarlama ve reklam stratejileri alanlarında yetkinlik sahibidir.

Klasik Batı ve Doğu edebiyatı – müziği, felsefe, mitoloji ilgi alanlarıdır.
Nazım Emre’nin babası ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Neval Güleç’in eşidir. Ney ve Tanbur çalar, vezin kalıbı ile şiir yazar. İyi düzeyde İngilizce, başlangıç düzeyinde Arapça bilmektedir.